Lékař
Muzeum

Muzeum vozů

+420 602 244 417

Muzeum Pána Sanitek - MUDr. Jiří Mašek

Vítejte na webu spolku Pán Sanitek provozující muzeum autoveteránů v Černilově nedaleko Hradce Králové. Jak název spolku napovídá, naším hlavním zaměřením je zmapování historie vozidel zachraňujících lidské životy.

Unikátem muzea je kompletní sbírka poválečných sanitních vozidel Škoda, včetně největšího sanitního exponátu Praga RN, dále to jsou další sanitní vozy zahraniční výroby. Skutečnou zajímavostí je originální filmová Škoda 1201 (1960) ze seriálu Sanitka, se kterou jezdil Jaromír Hanzlík.

V postupně rekonstruovaných objektech JZD se snažíme vybudovat rozmanitou expozici, kde kromě sanitek najdete i vojenská vozidla z období 2. světové války až po 80. léta, závodní a vládní vozidla zejména československé výroby a další automobily a motocykly různých značek převážně z poválečného období. Dále zde spatříte celou řadu dalších zajímavostí jako hliníkový americký přívěs AIRSTREAM či dokonce proslulé české letadlo čmelák.

Hybnou silou muzea je bývalý ředitel Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje doktor Jiří Mašek. Ten celou řadu dnes již muzejních exemplářů osobně pamatuje z dob, kdy ještě byly ve službě a za zvuku sirén s nimi brázdil region. Auta doktor Mašek sbírá již od mládí, loučí se s nimi jen velmi nerad a mnoho jich uchránil před sešrotováním. Díky němu a dalším nadšencům se tak v černilovském muzeu podařilo zachovat desítky vozů a jejich příběhů, které se k nim vztahují.

Muzeum je zpřístupněno veřejnosti po individuální domluvě, neváhejte se nám ozvat na e-mailu pansanitek@seznam.cz či telefonním čísle 602 244 417.